کیش در یک نگاه

کیش نگین جزایر ایران، در استان هرمزگان و احاطه شده توسط آب های نیلگون خلیج فارس است. اگه از بالا جزیره کیش رو نگاه کنین به صورت بیضی دیده میشود و  محیط آن یا به عبارتی  طول ساحلی جزیره 44 کیلومتر است. در حال حاضر جزیره کیش با جاذبه های گردشگزی خود بیشتر از هر جای دیگر در جنوب ایران پذیرای مسافران داخلی و خارجی است که در مسافرت های داخلی در قالب تور کیش بیشترین گردشگر را جذب می کند و طبق آخرین محاسبات سالانه در حدود یک میلیون گردشگر از جزیه کیش بازدید می کنند.با ما همرا باشید تا در ادامه، پیشینه کیش و همچنین ابعاد مختلف کیش به لحاظ جغرافیایی، گردشگری و... را مورد بررسی قرار دهیم.


kishnets-ir-Map-تور-کیش
عکس هوایی از جزیره کیش[/caption]

تاریخچه کیش

با  توجه به طلاعات بدست آمده از کتب قدیمی جزیره کیش از زمان هخامنشیان و شاید پیشتر در زمان حکومت مادها و در ادامه اشکانیان و ساسانیان در سیطره ایرانیان بوده است.با ورود و گسترش اسلام در زمان امویان این جزیره به دست اعراب افتاد و تا زمان خلافت آل بویه  نیز در اختیار آنان بود. با  سر کار آمدن آل بویه این جزیره دوباره به دست ایرانیان افتاد و در زمان حکومت سلجوقیان به اوج شکوه خود رسید که به دوران طلایی کیش معروف است. در قدیم به این جزیره "قیس" میگفتند که برمیگردد به حکوت قیاصره که همگی از نسل شخصی به نام قیس بودند و هنوز هم محلی ها به این جزیره قیس میگویند!

تا زمان حکومت پهلوی کیش مرکز صید ماهی و تجارت مروارید بود که با ورود مروارید ژاپن در عرصه جهانی تبادل مروارید در این جزیره از بین رفت و کیش نیز رفته رفته اهمیت خود را از دست داد. اما آغاز عصر طلایی جدید برمی گردد  به سفر هیئتی از مشاوران آمریکایی و ایرانی به جزیره کیش در سال 1349 که دربازدیدی که انجام دادند با توجه به ویژگی‌های طبیعی، سواحل زیبای مرجانی و آب‌های زلال اطراف آن، به عنوان مرکز توریستی بین‌المللی انتخاب شد. همچنین در سال 1361 بود که جزیره کیش به عنوان اولین منطقه آزاد اقتصادی یران برگزیده شد که این سرآغاز رشد تجارت و به طبع آن گردشگری این جزیره شد.

جغرافیا و آب و هوا کیش

کیش جزیره ایی بیضی شکل در دل خلیج فارس است که دارای طول ساحلی (محیط) 44 کیلومتر و مساحت 90 کیلومترمربع است. این جزیره واقع شده در استان هرمزگان و از توابع شهرستان بندر لنگه است و دارای فاصله هوایی 1052 کیلومتر از تهران است.

آب و هوای جزیره کیش گرم و مرطوب است و متوسرط دمای این جزیره در سال حدود 27 درجه است که در بیشتر فصول سال خشک و بدون بارندگی است و گاها در زمستان شامل یک سری رگبار پراکنده هستیم. فصل مطلوب برای گردشگران به این جزیره زمستان و به خصوص اواخر بهمن تا اواخر اسفند است.

تور کیش و تور لحظه آخری کیش

کیش یعنی مسافرت و گردش و تا حدودی تجارت! حال چگونه باید به کیش سفر کرد؟!   اگر بنیه مالی خوبی دارید میتوانید به صورت آزاد سفر کرده و در بهترین هتل های کیش نهایت لذت را ببرید. اگر این طور نیست و صرفه جویی اقتصادی برایتان مهم است قطعا بهترین گزینه تور کیش است.قبل از انتخاب رفتن به کیش می توانید از تور لحظه آخری کیش هم استفاده کنید.


جاذبه های گردشگری کیش

1. مکان های تاریخی

از مکان های تاریخی جزیره کیش می توان به بنر پایاب، آب انبار سنتی، شهر حریره، خانه مردم شناسی بومیان و شهر زیر زمینی کاریز کیش اشاره کرد. در این بین آب انبار سنتی و شهر زیرزمینی کاریز بیشتر مورد توجه گردشگران قرا میگیرد.

1-1. شهر زیر زمینی کاریز

شهر زیر زمینی کاریز یکی از زیباترین  شهرهای زیرزمینی کشف  شده در دنیاست. قدمت این شهر به حدود 2500 سال میرسد که از امکانات جالب آن وجود قنات آب شیرین است. این شهر باز سازی شده است و نزدیک به 10 هزار مترمربع وسعت دارد و در فاز یک آن شامل غرفه های صنایع دستی و رستوران های مختلفی مخصوص گردشگران است. این شهر همچنین شامل حمام های باستانی با صحن و حصاری 500 متری است که بیار زبیا و جالب است.

kishnets-ir-shah zirzamini-تور-کیش
شهر زیرزمینی کاریز کیش[/caption]
2-1. آب انبار سنتی

آب انبار سنتی به دوره های قدیم کیش باز می گردد و عمر جزیره کیش را تا حدودی نشان می دهد. این آب انبار دوقلو با پنج بادگیر به سبک معماری سنتی یزدی در محل یک آب انبار باستانی در محدوده شهر حریره در نزدیکی مجموعه زیبای  درخت سبز کیش ساخته شد. با توجه به ساخت و سازهای کیش و از بین رفتن مسیر آب های سطحی منتهی به آب انبارهای سنتی، دیگر کاربرد ذخیره آب را نداشته و کاربرد های دیگری همچون جذب گردشگر را دارا می باشد.kishnets-ir-ab anbar sonnati-تور-کیش
آب انبار سنتی کیش[/caption]

2. مکان های دیدنی کیش

از مکان های دیدنی کیش میتوان به درخت سبز، باغ پرندگان، آکواریوم کیش، جاده جهان و مهمتر از همه کشتی یونانی اشاره کرد.

1-2.کشتی یونانی کیش

در غرب جزیره کیش کشتی بزرگی به گل نشسته است که دیگر نیازبه معرفی ندارد چرا که به عنوان یکی از نمادهای گردشگری کشور به حساب می آید اما بهتر است بگوییم که نامش کشتی یونانی است. این کشتی در سال 1345 راهی یونان بود که بنا به شرایط به گل نشست و 80 روز تلاش برای در آوردن آن به هیچ نتیجه ای نرسید تا این کشتی برای همیشه در آنجا بماند و به نماد جزیره کیش تبدیل شود.آنچه که به این کشتی فرسوده غول پیکر اهمیت می دهد، موقعیت آن در غرب جزیره و در هنگام غروب خورشید است. غروب خورشید در سواحل کیش از مناظر بسیار جذاب و تماشایی است.


http://kishnets.ir/wp-content/uploads/2015/09/kishnets-ir-kashti-younani-تور-کیش.jpg
کشتی یونانی[/caption]

3. تفریحات کیش

1-3. تفریحات آبی

زیبایی کیش در یک کلام یعنی لذت بردن از سواحل و جذابیت های آبی کیش! قطعا در ذهن هر کسی که به کیش سفر می کند اولین چیز رفتن به ساحل کیش است. بر همین مبنا سعی شده در این جزیره انواع تفریحات و امکانات آبی  برای گردشگران تدارک دیده شده و روز به روز هم در حال گسترش و تنوع  است. از مهمترین تفریحات آبی میتوان به چتر پاراسل، جت اسکی، کیبل اسکی، شاتل سواری ، کشتی های تفریحی برای دور شبانه،‌قایق های کف شیشه ایی، پلاژ آقایان و بانوان اشاره کرد.

1-1-3. چتر پاراسل

چتر پاراسل  یا چتر بازی بر فراز دریا بدین صورت است که  شما سوار چتر پارسل شده و توسط یک طناب به طول حدود 150 متر توسط یک  قایق با سرعت نسبتا زیاد بر روی دریا کشیده می شوید. دیدن سواحل و نمای زیبای جزیره کیشٰ، زیر آسمان آبی و روی آب های نیلگون در ارتفاع  50 تا 60 متری لذت و آرامشی وصف ناپذیر را به گردشگران  می دهد.


kishnets-ir-chatre parasel-تور-کیش
چتر پاراسل کیش[/caption]

2-1-3. جت اسکی

جت اسکسی در واقع نام یک وسیله آبی است که اولین بار توسط کمپانی ژاپنی کاوازاکی به بازار عرضه شد. جت اسکی دارای ویژگی های خاصی است بطوری که استفاده از آن در مقایسه با دیگر شناور های تفریحی مشکل تر است،به خصوص برای جوانان و افراد بی تجربه.از جمله این خصوصیات می توان به شتابگیری،سرعت و مانورپذیری بالا، نبود یک سیستم توقف یا کاهش سرعت در اکثر جت اسکی ها و عدم تعادل کافی در پیچ ها که باعث واژگون شدن جت اسکی می شود،اشاره کرد.

kishnets-ir-jet eski-تور-کیش
جت اسکی در کیش[/caption]
3-1-3. کیبل اسکی در  تور  کیش

کیبل اسکی هیجانی ترین ورزش آبی در کیش است که برای کسانی که دیوانه هیجان و استرس هستند عالی است. کیبل اسکی جزیره کیش بزرگترین کیبل اسکی جهان و نخستین سایت اسکی روی آب خاورمیانه  به طول 860 متر و عرض 160 متر با 5 برج که در آب های نیلگون خلیج فارس نصب شده است با سرعت 28دتا 62 کیلومتر بر ساعت، امکان سرویس‌دهی به 12 نفر از ورزشکاران مبتدی تا حرفه ایی را می دهد.kishnets-ir-cable eski-تور-کیش
کیبل اسکی کیش[/caption]

3-1-3. شاتل سواری

شاتل سواری یا همان تیوب سواری یکی از هیجان انگیزترین تفریحات آبی است. شاتل سواری به  این شکل است که سوار بر تیوب توسط قایق های تندرو با سرعت زیادی روی آب کشیده شده و هیجان فوق العاده ایی را به  گردشگران می دهد. البته قابل ذکر است که به دلیل نیروی گریز از مرکز و نوسانات زیاد تیوب در هنگام شاتل سواری باید مراقب بود تا به داخل آب پرت نشوید، اگرچه پرت شدن به داخل آب نیز لذت وصف ناپذیری دارد.

kishnets-ir-shatel savari-تور-کیش
شاتل سواری کیش kishnets.ir[/caption]
2-3. سایر تفریحات

تفریحات در کیش فقط به آب منتهی نمی شود  و ورزش هایی مانند سافاری ، پرواز با جایروکوپتر، کارتینگ تفریحی نیز قطعا برای گردشگران بسیار جالب توجه است.


kishnets-ir-safari-تور-کیش
سافاری کیش[/caption]


kishnets-ir-jayro kopter-تور-کیش
جایرو کوپتر کیش[/caption]


kishnets-ir-karting kish-تور-کیش

کیش دارای هتل های بسیار زیادی است که شما در طول سفر خود به کیش می توانید از هتل های کیش دیدن کرده و در آنها اقامت کنید.
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه