معروفترین محله‌ تاریخی اصفهان (عکس)

معروفترین محله‌ تاریخی اصفهان (عکس)
ایران مطلب : جلفا، یکی از معروفترین محله‌های تاریخی اصفهان است. بافتی ثبت شده که از بیش از 400 سال قبل تا کنون ارامنه در آن ساکن بودند.

بنای این میدان از زمان شاه عباس بوده (1606 میلادی) و در جنوب شهر واقع شده است. از نخستین روزهای تکوین این شهرک ارمنی‌نشین، پنج محله به نام های میدان بزرگ، میدان کوچک، هاکوپ‌جان یا یعقوب‌جان و یا محله‌ حصیرباف ها، چهارسوق قارا کل تشکیل دهنده‌ این شهرک نوبنیاد عصر شاه عباس بوده است و ساکنین آنها را جلفاییان آذربایجان تشکیل می‌دادند.

در دوران سلطنت شاه عباس دوم بر وسعت آن اضافه شد و او دستور داد کهارامنه داخل شهر که در شمس‌آباد و عباس‌آباد هم سکونت داشتند به جلفا منتقل شوند (1655 میلادی). محله‌ زرتشتیان که در نزدیک جلفا و بدان پیوسته بود، به ارامنه تحویل داده شد و چون شغل اغلب مهاجرین جدید حجاری بود و به همین دلیل این محله به نام سنگ‌تراشان نامیده شد که هنوز هم به همین نام است.

به دنبال این توسعه شهری، دو محله دیگر یعنی کوی ایروانی‌ها (ایروان) و محله‌ تبریزی ها که ساکنین آنها از این دو شهر آمده بودند به وجود آمد. محلات جدید در جنوب و جنوب غربی جلفای قدیم شکل گرفت و آنجا را جلفای نو گفتند و بعدها این اسم به همه‌ جلفا اطلاق گردید.

میدان تاریخی این بافت که مشرف بر سهکلیسای مهم است، این روزها حال و روز خوبی ندارد. یک‌ماه قبل ترک‌های عجیبی به جان این میدان افتاده؛ ترک‌هایی که منشاء آن هنوز ناشناخته مانده‌است.

جلفا,عکس جلفا,محله تاریخی اصفهان
منبع : tebyan.net
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه