روستای تاریخی درگزک (عکس)

روستای تاریخی درگزک (عکس)
روستای تاریخی،روستای درگزک،عکس

گردشگری ایران,روستای تاریخی درگزک،اگر اشتیاق قدم زدن در یک سرزمین کهنه خشت و گلی را دارید، همین حالا چمدان سفر را ببندید و یک بلیط به مقصد استان کرمان، شهرستان کوهبنان، روستای درگزک بگیرید. جایی که می توانید خانه هایی را ببینید که شما را یاد نقاشی ها می اندازند.

روستای درگزک (dare gazak) در فاصله ۱۲ کیلومتری غرب و جنوب غربی کوهبنان قرار دارد و به خاطر راه ارتباطی خاکی اش، ناشناخته باقی مانده.

روستای تاریخی،روستای درگزک،عکس

 این روستای تاریخی پر از خانه های دستکند است که در دل کوه ایجاد شده اند و البته خانه های کاهگلی با سقف های گنبدی زیبا. همین جذابیت ها هم بوده که با وجود سختی راه و کمبود امکانات مقصد، هر سال پای صدها توریست داخلی و خارجی را به درگزک باز کرده.

روستای تاریخی،روستای درگزک،عکس

برج های مشرف بر راه ارتباطی روستا نشان می دهد که این روستا در دوره ای اهمیت سوق الجیشی داشته و دیده بان ها از آن محافظت می کردند. باستان شناسان هم نمونه هایی از ریزابزارها و تیغه های پشته دار سنگی در این روستا پیدا کرده اند که از نوع خراشنده بوده اند. این یعنی عمر روستای درگزک به دوره نوسنگی می رسد.

در سفر به «درگزک» می توانید از یک دیدنی منحصر به فرد دیگر هم دیدن کنید که شاید نمونه اش را هیچ جای دیگر کشور پیدا نکنید. یک آکواریوم طبیعی وسط زمین!

حالا که درباره قدمت این روستا گفتیم، بد نیست بدانید که کوهبنان هم به دلیل همین برج های مراقبت که نمونه اش را در «درگزک» می بینید، به این نام معروف شده.

روستای تاریخی،روستای درگزک،عکس

چون واژه کوهبنان از واژه کوهبانان می‌آید و از آنجایی که بلندترین نقطه مرزی کرمان، کوهبنان است، در زمان قدیم افرادی از طرف حاکمان مأمور می‌شدند در بالای کوه مستقر شده و دیده‌بانی انجام دهند. آن گروه را کوهبانان می‌نامیدند و محلی که آنها در آن به کوهبانی می‌پرداختند را کوهبنان نامگذاری کردند.

روستای تاریخی،روستای درگزک،عکس

در روستای درگزک چند اثر طبیعی دیگر مثل رودخانه و کلوت‌ هم به چشم می خورد. اما این فضای مسحور کننده، تنها جذابیت های درگزک نیستند. در سفر به «درگزک» می توانید از یک دیدنی منحصر به فرد دیگر هم دیدن کنید که شاید نمونه اش را هیچ جای دیگر کشور پیدا نکنید. یک آکواریوم طبیعی وسط زمین!

روستای تاریخی،روستای درگزک،عکس

این چشمه خودجوش و طبیعی محل زندگی چند نوع ماهی است که حدود ۲۰ سال در آن زندگی کرده‌اند. مردم هم ماهی های عید خود را در این آکواریوم نگهداری می کنند و هر سال عید، دوباره آنها را سر سفره هایشان می برند.

 با این حساب، درگزک شاید تنها نقطه ایران باشد که در آن ماهی ها تلف نمی شوند و سال ها می توانند در بهشت کوچکشان زندگی کنند. دور و بر این آکواریم هم گیاهان آبزی زیبایی روییده که آن را چشم نوازتر کرده است.

منبع : tebyan.net
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه