برای قدیمی‌ها خانه‌ یعنی خشت، آجر، هشتی، ارسی، هفت‌دری، پنج‌دری، پستو، حوض، آب‌انبار، اندرونی، در‌های دولنگه چوبی و کولون‌هایش، باغچه و سرانجام آینه‌کاری و مقرنس

با وجود این، در خانه حاج‌آقا علی که از سال 1136هجری خورشیدی تا به حال یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین خانه‌های خشتی جهان لقب گرفته تمام این عنصر‌ها را می‌توان یکجا دید؛ خانه‌ای باصفا که در روستای قاسم‌آباد حاجی در 6‌کیلومتری شهرستان رفسنجان قرار دارد.

با وجود این، در خانه حاج‌آقا علی که از سال 1136هجری خورشیدی تا به حال یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین خانه‌های خشتی جهان لقب گرفته تمام این عنصر‌ها را می‌توان یکجا دید؛ خانه‌ای باصفا که در روستای قاسم‌آباد حاجی در 6‌کیلومتری شهرستان رفسنجان قرار دارد. خانه حاج‌آقا علی این عمارت که توسط حاج آقا علی معروف به زعیم الله رفسنجانی (یکی از بزرگترین تاجران ایرانی آن دوره) ساخته شده، 7‌هزار مترمربع زیربنا دارد و در مرکز آن کلاه‌فرنگی قرار گرفته که نور فضای حوضخانه را تأمین می‌کند. وسط حوضخانه حوض مستطیل شکلی قرار دارد که در گذشته با حوض‌های حیاط‌‌های جانبی در ارتباط بوده است. خانه حاج‌آقا علی خانه دارای هشتاد و شش اتاق (هفت دری، پنج دری، سه دری و پستو) بوده که در چهار بخش اصلی ساختمان حوضخانه، شاه نشین، پاییزی و زمستانی احداث شده اند. یک آشپزخانه بزرگ و انبار بزرگ وظیفه تامین نیازهای این مجموعه را بر عهده داشته است. چهار حیاط، راهروهای سرپوشیده و روباز و سه هشتی نیز ارتباط قسمت‌های مختلف این خانه بوده اند. خانه حاج‌آقا علی دیدنی های خانه حاج آقا در مرکز ضلع جنوبی ایوانی بلند قرار دارد که در 2طرف آن با حفظ تقارن 2راهرو دسترسی ایجاد شده است. تالارهای پاییزی و زمستانی در ضلع‌های غربی و شمالی بنا قرار گرفته‌اند و نسبت به تالار شاه‌نشین و حوضخانه کمی ساده‌تر به‌نظر می‌رسند. افزون بر این، خانه‌ حاج‌ آقا علی نمادی از معماری دوره‌ قاجار است و مزین‌بودن به گچبری‌های زیبا و کتیبه‌های رنگارنگ ازجمله امتیاز‌های آن است. خانه حاج‌آقا علی با بازشدن هفت‌دری‌های عمارت کلاه‌فرنگی و ورود هوای گرم به داخل ساختمان و برخورد آن با فواره‌های آب، تلفیقی از هوای گرم و قطرات ریز آب، هوا را لطیف می‌کرده که این تنها یکی از ویژگی‌های این عمارت است. تالار حوضخانه وسیع‌ترین فضای سرپوشیده خانه است. سقف آن در ارتفاع طبقه دوم با گنبدی عظیم پوشانده شده و در زمینه مستطیل کادر بندی شده و در مرکز آن کلاه فرنگی قرار گرفته است. خانه دارای هشتاد و شش اتاق (هفت دری، پنج دری، سه دری و پستو) بوده که در چهار بخش اصلی ساختمان حوضخانه، شاه نشین، پاییزی و زمستانی احداث شده اند در وسط حوضخانه حوض مستطیل شکلی قرار دارد که در گذشته با حوض‌های حیات‌های جانبی در ارتباط بوده است و آب آن از طریق قنات تأمین می شده است. حوضخانه در دو طبقه ساخته شده که در طبقه بالای آن تعدادی اتاق و دو تالار در ضلع شمالی و جنوبی قرار گرفته است. نمای داخلی حوضخانه با با اندود گچ و گچ بری‌های برجسته با طرح‌های اسلیمی تزیین شده است. خانه حاج‌آقا علی تالار شاه نشین یا بهاره هم در مرکز ضلع جنوبی ایوانی نسبتاً بلند قرار دارد که در طرفین آن با حفظ تقارن دو راهرو دسترسی ایجاد شده است. تالارهای پاییزی و زمستانی در اضلاع غربی و شمالی بنا قرار گرفته اند و نسبت به تالار شاه نشین و حو��خانه کمی ساده تر اجرا شده اند. چطور برویم؟ برای رفتن به بزرگ‌ترین خانه‌ خشتی جهان باید از بخش شرقی رفسنجان خارج شد و چند کیلومتر در جاده‌ای که 2طرف آن با باغ‌های پسته محصور شده، رانندگی کرد و در ادامه، جاده‌ فرعی قاسم‌آباد را برای رسیدن به این روستا طی کرد.در پایان اگر دیر یا زود بار و بنه سفر را برای رفتن به این خانه زیبا بستید از جاذبه‌های کویر منطقه و تپه‌های شنی آن غافل نشوید.

این عمارت که توسط حاج آقا علی معروف به زعیم الله رفسنجانی (یکی از بزرگترین تاجران ایرانی آن دوره) ساخته شده، 7‌هزار مترمربع زیربنا دارد و در مرکز آن کلاه‌فرنگی قرار گرفته که نور فضای حوضخانه را تأمین می‌کند. وسط حوضخانه حوض مستطیل شکلی قرار دارد که در گذشته با حوض‌های حیاط‌‌های جانبی در ارتباط بوده است.

خانه‌های خشتی،حاج آقا علی،خانه حاج آقا علی،مکانهای تاریخی ایران،تاریخی ایران

خانه دارای هشتاد و شش اتاق (هفت دری، پنج دری، سه دری و پستو) بوده که در چهار بخش اصلی ساختمان حوضخانه، شاه نشین، پاییزی و زمستانی احداث شده اند. یک آشپزخانه بزرگ و انبار بزرگ وظیفه تامین نیازهای این مجموعه را بر عهده داشته است. چهار حیاط، راهروهای سرپوشیده و روباز و سه هشتی نیز ارتباط قسمت‌های مختلف این خانه بوده اند.

خانه‌های خشتی،حاج آقا علی،خانه حاج آقا علی،مکانهای تاریخی ایران،تاریخی ایران

دیدنی های خانه حاج آقا

در مرکز ضلع جنوبی ایوانی بلند قرار دارد که در 2طرف آن با حفظ تقارن 2راهرو دسترسی ایجاد شده است. تالارهای پاییزی و زمستانی در ضلع‌های غربی و شمالی بنا قرار گرفته‌اند و نسبت به تالار شاه‌نشین و حوضخانه کمی ساده‌تر به‌نظر می‌رسند.

افزون بر این، خانه‌ حاج‌ آقا علی نمادی از معماری دوره‌ قاجار است و مزین‌بودن به گچبری‌های زیبا و کتیبه‌های رنگارنگ ازجمله امتیاز‌های آن است.

خانه‌های خشتی،حاج آقا علی،خانه حاج آقا علی،مکانهای تاریخی ایران،تاریخی ایران

با بازشدن هفت‌دری‌های عمارت کلاه‌فرنگی و ورود هوای گرم به داخل ساختمان و برخورد آن با فواره‌های آب، تلفیقی از هوای گرم و قطرات ریز آب، هوا را لطیف می‌کرده که این تنها یکی از ویژگی‌های این عمارت است.

تالار حوضخانه وسیع‌ترین فضای سرپوشیده خانه است. سقف آن در ارتفاع طبقه دوم با گنبدی عظیم پوشانده شده و در زمینه مستطیل کادر بندی شده و در مرکز آن کلاه فرنگی قرار گرفته است.

خانه دارای هشتاد و شش اتاق (هفت دری، پنج دری، سه دری و پستو) بوده که در چهار بخش اصلی ساختمان حوضخانه، شاه نشین، پاییزی و زمستانی احداث شده اند

در وسط حوضخانه حوض مستطیل شکلی قرار دارد که در گذشته با حوض‌های حیات‌های جانبی در ارتباط بوده است و آب آن از طریق قنات تأمین می شده است. حوضخانه در دو طبقه ساخته شده که در طبقه بالای آن تعدادی اتاق و دو تالار در ضلع شمالی و جنوبی قرار گرفته است. نمای داخلی حوضخانه با با اندود گچ و گچ بری‌های برجسته با طرح‌های اسلیمی تزیین شده است.
خانه‌های خشتی،حاج آقا علی،خانه حاج آقا علی،مکانهای تاریخی ایران،تاریخی ایران

تالار شاه نشین یا بهاره هم در مرکز ضلع جنوبی ایوانی نسبتاً بلند قرار دارد که در طرفین آن با حفظ تقارن دو راهرو دسترسی ایجاد شده است. تالارهای پاییزی و زمستانی در اضلاع غربی و شمالی بنا قرار گرفته اند و نسبت به تالار شاه نشین و حوضخانه کمی ساده تر اجرا شده اند.

چطور برویم؟

برای رفتن به بزرگ‌ترین خانه‌ خشتی جهان باید از بخش شرقی رفسنجان خارج شد و چند کیلومتر در جاده‌ای که 2طرف آن با باغ‌های پسته محصور شده، رانندگی کرد و در ادامه، جاده‌ فرعی قاسم‌آباد را برای رسیدن به این روستا طی کرد.در پایان اگر دیر یا زود بار و بنه سفر را برای رفتن به این خانه زیبا بستید از جاذبه‌های کویر منطقه و تپه‌های شنی آن غافل نشوید.

تبیان

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه