برنامه های نوروزی تلویزیون

بخش اول را می توانید اینجا مشاهده کنید

شبکه مستند

همزمان با ساعات پایانی سال ۱۳۹۴ شبکه مستند در نظر دارد سه ساعت از جدول پخش خود را به صورت ویژه تقدیم مخاطبان و همراهان همیشگی شبکه کند. این ویژه برنامه از ساعت ۷ تا ۱۰ صبح یکشنبه اول فروردین به نمایش درخواهد آمد،چند تن از مجریان منتخب شبکه اجرای را بر عهده دارند.

مصاحبه با زوج های مستندساز، چهره های برتر فیلم های مستند سال ۹۴، همسران شهدای مستندساز و شهدای هسته ای، میان برنامه های ویژه آرشیوی از نوروز در جبهه ها، سفری معنوی به حرم امام رضا (ع) و اکران مستندهای کوتاه و جذاب، بخش های مهم این ویژه برنامه است.

«با ما ببینید» با عنوان های گلستانه، اینجا ایران است، نمایی از ایران، پلک ۲، شادباش و هنر دست در ایام نوروز پخش می شود.

گلستانه (۱۰۰ قسمت حدود ۵ دقیقه‌ای): نمایش تصاویر خاطره انگیز نوروزی و شاد شش دهه اخیر کشور

اینجا ایران است ( ۵۰ قسمت حدود ۸ دقیقه ای) گزارش های کوتاه با هدف معرفی مکان های دیدنی، جاذبه های گردشگری، هتل ها، مکان های اقامتی، صنایع دستی، موسیقی های بومی، بازی ها و غذاهای محلی ایران

نمایی از ایران (۴۵ قسمت ۷ دقیقه‌ای): روایت بصری جذاب از مکان های مختلف و دیدنی ایران در قالب فیلم های مستند

پلک ۲ (۸ قسمت ۴ دقیقه‌ای): مستندهای کوتاه از حال و هوای شهرها و نشاط و حضور مردم در آستانه نوروز

شادباش (۱۳ قسمت ۲ دقیقه‌ای): تبریک عید نوروز توسط مستندسازان و مدیران فرهنگی کشور

هنر دست (۱۰ قسمت ۵ دقیقه‌ای): مجموعه ای جذاب از معرفی مشاغل و هنرهایی که توسط استادکاران ماهر رشته های مختلف که صرفاً با دست تولید می شوند.

مستندهای ویژه نوروزی

سبزه “کمند امیر سلیمانی” . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: شنبه ۲۹/۱۲/۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۰

در این مستند با خانم کمند امیر سلیمانی همراه می شویم و در واپسین روزهای سال به دیدار استاد ایشان محمد علی کشاورز رفته و بنا به رسم و رسوم گذشته در کمک به بزرگترها و تکریم آنان در چیدن سفره هفت سین برای استاد ، همراهیشان می کنیم.

رو به زندگی ۵ قسمت ۲۰ دقیقه ای – پخش: از شنبه ۲۹/۱۲/۱۳۹۴ تا چهارشنبه ۰۴/۰۱/۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰ از تولیدات جدید شبکه که به وضعیت معماری روستاهای بی نظیر ایران می پردازد. امروزه تلاش برای نجات میراث فرهنگی و روستایی کشور به یک وظیفه ملی تبدیل شده است. این گونه فیلم های مستند از روستا ها و میراث فرهنگی سعی دارد یادگاری از آنها برای نسل آینده بر جای گذارد.

عمو اوغلی . یک قسمت ۶۰ دقیقه ای – پخش: شنبه ۲۹ /۱۲ /۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۰۰

از تولیدات جدید شبکه مستند که به معرفی برادران عمو اوغلی از تولید کنندگان مطرح و شناخته شده فرش دستباف ایرانی می پردازد؛ و به علاوه نگاهی نیز به تولید و صنعت فرش دستباف ایرانی دارد.

هنر دستان . ۱۳ قسمت ۱۰ دقیقه ای – پخش: از شنبه ۲۹ /۱۲ /۹۴ تا پنجشنبه ۱۲ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۵ این مجموعه تعدادی از صنایع دستی سنتی و بومی ایران را که بر اثر تهاجم فرهنگی و تأثیرات منفی مصرف گرایی رو به فراموشی و نابودی است معرفی می کند. در ساخت این مجموعه سعی شده تا این هنرهای بومی احیاء و دوباره با معرفی مورد استفاده قرار بگیرد.

ماریا . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: یکشنبه ۰۱ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰

این تولید جدید شبکه مستند سرگذشت پیرمرد تاجیکی است که قریب به ۲۳ سال از یک توله خرس نگهداری کرده است. وی نام این خرس را ماریا گذاشته است. پیرمرد با نمایش گذاشتن این خرس خرج و مخارجش را در می آورد و در انتها مریض شده و ماریا را به باغ وحش شهر دوشنبه می سپارد و …

عیدانه . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: یکشنبه ۰۱ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۰

این مستند نگاهی به سرگذشت واقعی یک نوجوان کرد سنندجی دارد. “بختیار” که پدرش را از دست داده و نزد مادر بزرگش در خانه ای قدیمی زندگی می کند؛ وی علاوه بر تحصیل و درس خواندن در یک کارگاه پنجرگیری کار می کند.

تمام سعی این نوجوان جوانمرد سنندجی این است تا با دستمزدی که می گیرد برای مادربزرگش لباسی تهیه کند، با نقاشی خانه سر و رویی به آن بدهد، سفره عید را با ماهی و شیرینی و میوه هایی که می خرد بچیند و با این کارها موجبات شادی و خوشحالی مادربزرگش در لحظه تحویل سال شود.

میراث ایران . دو قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: یکشنبه ۰۱ /۰۱ /۱۳۹۵ و یکشنبه ۰۸ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰ از تولیدات جدید شبکه؛ که به چگونگی شناسایی و رمز گشایی آثار به جای مانده و اکتشاف شده از گذشتگان می پردازد. این مستند از باستان شناسی های صورت گرفته در ایران و اسرار و نا گفته های تاریخی نکات جدیدی را بیان می کند. به علاوه منجر به کشف آثار باستانی در مناطق مختلف ایران می شود.

نوروزنامه . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: شنبه ۲۹ /۱۲ /۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۰۰

در منطقه ‌ی نطنز در روستاهای مزده و طامه و شهر طرق رود به شیوه و رسم و رسوم خاصی به پیشواز نوروز می روند. در روستای طامه برای پرباری درختان آئین جل جلانی برگزار می شود و در روستای مزده با رسیدن باد بهاری، آش نوروزی می پزند و در شهر طرق رود نمایش میرنوروزی انجام می شود.

جم و شید . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: چهارشنبه ۰۴ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۰

این مستند روایتی از مردمان خوب ایل قشقایی و از افسانه جمشید و چگونگی پدید آمدن رسوم و آداب نوروزی در بین اعضای آن دارد.

همچنین در این مستند نقش این باور و افسانه کهن در نقوش و نقشه قالی، قالیچه، و دست بافته های زنان این ایل به تصویر کشیده شده است.

چراغ بران . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: دوشنبه ۰۹ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۰

“چراغ دلت روشن” این دعایی است که پیران، مهتران و بزرگان هر خانواده و خاندان برای جوان تر های جمع و فامیل خود دارند؛ به همین خاطر هست که از دیر باز رسم روشن کردن چراغ در یکی از اماکن مقدس شهرها همیشه رایج بوده و در شهرکرد نیز در ساعاتی قبل از سال تحویل مردم معتقد به این رسم به امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون (علیهم السلام) این شهر می روند و بعد از زیارت و طلب خیر و همت برای سال جدید چراغی را روشن کرده و به خانه می برند تا به این ترتیب نور و روشنایی رو به خانواده های خود هدیه کنند.

در لرستان . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: پنجشنبه ۰۵/۰۱/۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۰

در این مستند مراسم‌هایی همچون شال انداختن (مراسمی که توسط کودکان در آغاز فصل بهار و در پیشاپیش آمدن نوروز برگزار می شده)، سنت برافروختن اجاق مصیبت دیدگان، رقص و بازیهای لری و فالهایی همچون «چهل سرور» که خاص منطقه لرستان است؛ به تصویر کشیده شده است.

سین مثل سرخ و سیاه . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: شنبه ۰۷ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۰

در این مستند با یکی از ورزشکاران استان قزوین که ووشو کار بوده و در حال حاضر بنابر علاقه به تئاتر و نمایش های خیابانی می پردازد؛ و حاجی فیروز شهر شده است همراه می شویم.

او از چگونگی گرایش و علاقه اش از یک سبک جدی و دقیق ورزشی به نمایش شاد و مفرح حاجی فیروز شدن می گوید؛ و همچنانی که آنقدر باید خواند و شادی کرد و از زیبایی ها و خوبی ها بگوید تا گل از گل مردم و مخاطبانش بشکفد در این مستند گریز و اشاره اصلی به نوروز و طبیعت و فصل بهار است.

سورجامگان . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: سه شنبه ۱۰ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۰

این مستند به آیین های نوروزی که سال نو در بین اهالی شمال کشور وجود داشته و دارد می پردازد. آیین هایی که هرچند کمرنگ شده اند، اما همچنان در منطقه مازندران و تنکابن در بین مردم دارای اقبال و زنده است. این آیین ها از جمله رسومات قدیمی، کهن و ریشه داری است که در بین ایرانیان با وجود ظهور رسانه های نوین همچنان پابرجاست؛ و خبر از آمدن نوروز و گسترش نیکی و استمرار آنهاست. از جمله این آیین ها: نوروزی نوسال، روشن کردن شمع بر سر مزار درگذشتگان، شب عیده پولا (داخل غذا دو سکه می گذارند و در بین مهمانان هر کسی بیابد برای او خوش یمنی دارد) و …

پنجه . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: چهارشنبه ۱۱/۰۱/۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۰

این مستند به آیین های نوروزی که با نو شدن سال در بین اهالی نائین وجود دارد می پردازد. سال ۳۶۵ روز است ولی بر طبق یک آیین و رسم قدیمی سال را ۳۶۰روز می دانند و در ۵ روز آخر هر روز را به یک کار خاص اختصاص می دهند که به ایام “پنجه” معروف و مشهور است.

سیاهان جنوب . یک قسمت ۶۰ دقیقه ای – پخش: یکشنبه ۰۸ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۰

این مستند در ارتباط با تاریخچه و اصالت اهالی جنوب کشورمان می باشد که از کجا وارد خاک ایران شده‌اند و چگونه با فرهنگ و آداب آنجا طی سال ها خو گرفته‌اند. همچنین تأثیر حضور آنان در این مناطق و تبادل فرهنگی بین ساکنین قدیم این خطه و پدران و بزرگان قدیم این عزیزان را مورد بررسی قرار می دهد.

بالاتر از خطر . یک قسمت ۱۵ دقیقه ای – پخش: دوشنبه ۰۹ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰

شهر گلوگاه در مازندران معروف به شهر دکل بندان است. حدود دو هزار نفر در کل کشور هستند که شغل شان دکل بندی است. اکثرشان زاده این شهر هستند که کارشان در ارتفاع است و با خطرهای برق گرفتگی روبرو هستند.

همیشه در اوج . یک قسمت ۱۵ دقیقه ای – پخش:چهارشنبه ۱۱ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰

سید اکبر میری خلبان ایرانی که بیشترین میزان ساعات پرواز در دنیا را دارد در این مستند به زندگی کاری و خانوادگی این خلبان می پردازد.

آزاد راه . یک قسمت ۶۰ دقیقه – پخش: شنبه ۰۷ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰

همان طور که از نامش پیداست نگاهی دارد به روند طولانی مدت ساخت آزاد راه تهران- شمال و دلایل عدم تحقق وعده‌های مدیران در مورد راه اندازی به موقع این آزاد راه. گفته شده بخشی از دیدنی‌ترین نماهای” آزاد راه” جایی است که تصاویری از وضعیت اقامت کارگران ایرانی فعال در این پروژه را نشان داده و مقایسه‌ای انجام می‌دهد میان زندگی این کارگران و نیروهای پیمانکار چینی این آزاد راه. “آزاد راه” از جمله مستندهایی است که تصاویری بکر و هلی شات را از زیبا‌ترین مناطق طبیعی شمال ایران نشان داده و می‌کوشد به نوبه خود بر سبد تصویری مرتبط با این منطقه بیفزاید.

گنجینه : مجموعه ای که جام بود . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: چهارشنبه ۰۴ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰ این اثر ساخته منوچهر عسگری نسب است. جام طلای حسنلو یکی از آثار باستانی برجسته ایران است که در جریان کاوش‌های رابرت دایسون در تپه حسنلوی نقده یا همان سولدوز در سال ۱۳۳۶ کشف شد. این اثر قدمتی ۳۲۰۰ ساله دارد و احتمالا نقش به سزایی در شکل ‌گیری هنر دوره بعدی یعنی دوره مادها داشته‌ است.

گنجینه : یک سرزمین، یک روز، یک راه . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: چهارشنبه ۱۱/۰۱/۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰

فیلم ۳۵ میلیمتری – رنگی به کارگردانی خسرو سینایی درباره کتابخانه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر ایرا است.

چشمه خورشید . یک قسمت ۱۵ دقیقه ای – پخش: سه شنبه ۱۰ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰

در جنوب ساری در مناطق مرتفع کوهستانی در کنار روستایی به نام سورت، چشمه هایی وجود دارد که به خاطر وجود املاح و آهن در منطقه باعث شده زمین منطقه به رنگهای زرد، نارنجی و قرمز به خود بگیرند و آبی که از این چشمه خارج می شود در حوضچه های طبقاتی وارد می شود. نام این چشمه باداب سورت می باشد.

سیزده به در” مریم سعادت” . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: جمعه ۱۳ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۰ در این مستند با مریم سعادت همراه می شویم و با رفتن به حوالی منطقه لواسان در تهران و حضور در طبیعت این منطقه از رسم سیزده بدر و رسومات این روز و یادی از خاطره های گذشته می کنند. همچنین نکاتی را برای حفظ محیط زیست از زبان این بازیگر می شنویم.

نقش جان . یک قسمت ۷۰ دقیقه ای – پخش: جمعه ۱۳ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰

از تولیدات جدید شبکه مستند که به تاریخچه فرش ایران می پردازد. ایران به عنوان مهد بافت فرش در دنیا معروف است. دلیل این مسأله هم یک قطعه فرش ایرانی است که در سیبری کشف شده و سابقه بافت آن را به ایران نسبت داده‌اند. نقش جان نگاهی تاریخی به طراحی نقش های فرش ایرانی دارد.

دایره کوچک ما . یک قسمت ۴۰ دقیقه ای – پخش: شنبه ۲۹ /۱۲ /۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۱۵

این مستند داستان پسر معلول ۹ ساله ای را شرح می دهد که به هنر عکاسی علاقه‌مند است. این کودک معلول ۹ ساله اصفهانی با سعی و تلاش خود توانسته سومین نمایشگاه عکاسی خود را نیز برگزار کند.

دسترنج .۱۰ قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: از یکشنبه ۰۱ /۰۱ /۱۳۹۵ تا پنجشنبه ۰۵ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۰ و از یکشنبه ۰۸ /۰۱ /۱۳۹۵ تا پنجشنبه ۱۲ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۰

از مجموعه های تولیدی جدید شبکه مستند که در تلاش است مشاغل گوناگون (کشاورزی، کفاشی، حکاکی، نجاری، خیاطی، بنایی و… ) را از گذشته تا به حال به شکلی هنرمندانه به تصویر بکشد و از زوایای مردم شناسی و روانشناسی آن را مورد بررسی قرار دهد.

جنگل رمز حیات . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای پخش: جمعه ۱۳ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰

در این مستند تلاش شده به فرهنگ سازی درباره رفتار درست با طبیعت به عنوان سرمایه ملی بپردازیم. ضمن استفاده از تصاویری زیبا از کلاردشت و جنگل های عباس آباد و رامسر با ساکنان آنجا نیز گفتگو شده است. همچنین در این مستند درباره ساخت و ساز بی رویه در جنگلها و مراتع که باعث تغییر طبیعت شده، هشدار می دهیم؛ و به معضل دفن زباله ها در شمال کشور نیز پرداخته شده و در حد بضاعت راهکارهایی را مطرح کرده است.

سنجد “امیر حسین رستمی” . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: دوشنبه ۰۲ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت .۱۳:۳۰ . در این مستند با امیر حسین رستمی، هنرمند تئاتر و سینمای کشور همراه می‌شویم و با گفتگو با وی از کارهایی که برای آغاز سال نو در حال تهیه و تدارک است با خبر می شویم. با او همراه شده و به یک مرکز خیریه و نگهداری کودکان بی سرپرست می رویم.

باتلاق وان . یک قسمت ۴۵ دقیقه ای – پخش: سه شنبه ۰۳ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰

مستند “باتلاق وان” نگاهی اجتماعی به مهاجرت های غیرقانونی انسانها دارد. افرادی که به خیال زندگی بهتر، بی هدف تصمیم به مهاجرت از ایران می گیرند و به صورت غیرقانونی از خطرناک ترین مسیرهای سرنوشت می گذرند تا به بهشت خیالی شان برسند، اما در پایان ماجرا مجبور به زندگی در ترکیه می شوند.

جی جی ویجی “مهدی فقیه” . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: چهارشنبه ۰۴/۰۱/۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۰ . در این مستند با مهدی فقیه همراه می شویم و در آستانه فصل بهار و نوروز به همراه نوه خود در شهر شیراز گشت و گذاری می کنیم و علاوه بر معرفی مختصر تعدادی از صنایع دستی موجود در این شهر توریستی و حضور در محل آثار باستانی و مکان های گردشگری آن از جمله حافظیه و سعدیه و مسجد وکیل؛ مقداری از رسم و رسوم نوروز را در این شهر با گویش محلی شیراز با ما در میان می گذارند.

قایقی باید ساخت . یک قسمت ۱۵ دقیقه ای -پخش: پنجشنبه ۰۵ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰

این مستند روایت مردم و اهالی روستای واریان است؛ اهالی این روستا تا دهه ۴۰ همانند بقیه روستاها و آبادی های ایران با روستاها و مکان های اطراف امکان ارتباط از طریق جاده های زمینی و آسفالته را داشتند. خارج از آن محدود شده است؛ و تنها راه ارتباطی این روستا از طریق آب و استفاده از قایق های کوچک است.

روزگار بهروز . یک قسمت ۵۰ دقیقه ای – پخش: چهارشنبه ۰۴ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰

از تولیدات جدید شبکه مستند سیما که زندگی و فعالیت های حرفه ای بهروز رضوی، گوینده پیشکسوت رادیو و تلویزیون را به تصویرمی کشد.

هم نورد (دوبرار) . یک قسمت ۶۰ دقیقه ای -پخش: پنجشنبه ۰۵ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰

این اثر به یک پیمایش کوهنوردی می پردازد که مربوط به قللی به نام «دو برار» است. قله هایی که ۴۱۵۰و ۴۲۵۰ متر ارتفاع دارند و در این مستند دو کوهنورد که با هم برادر هم هستند فتوحاتشان را به نمایش می کشند. دوبرار در البرز شرقی حد فاصل جاده هراز و فیروزکوه قرار گرفته و نام اصلی آن در تعبیر امروزی دو برادر است.

شهر زیرزمینی . یک قسمت ۱۵ دقیقه ای – پخش: جمعه ۰۶ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰

از تولیدات جدید شبکه مستند که به شهر زیر زمینی نوش آباد در ۲۵ کیلومتری کاشان که حدود دو دهه پیش کشف شد، می پردازد. قدمت نوش آباد به دوره اشکانیان می رسد. ساکنان آن این شهر را به این جهت ایجاد کرده بودند که در زمان حمله دشمنان و یاغیان، مردم غیر نظامی و عادی شهر بتوانند تا مدت زیادی در آن با امنیت و آرامش پناه بگیرند و به زندگی شان ادامه دهند. این شهر زیر زمینی دارای تمام امکانات یک شهر بوده و دارای اتاق ها و حجره هایی کاملاً مجزا برای سکنی گزیدن خانواده ها به صورت کاملا جدای از بوده که امکان زندگی را برای مدت زیادی فراهم می کرده است.

باغ های گمشده . یک قسمت ۵۰ دقیقه ای -پخش: جمعه ۰۶ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰ و جمعه ۱۳ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۰

این مستند از تولیدات جدید شبکه مستند سیما می باشد که به موضوع نابودی و تخریب باغ های شهر تهران می پردازد. در این مستند تلاش دارد به حفظ محیط زیست از سوی شهروندان کمک کند. همچنین تاریخچه باغ های شهر تهران را بازگو می کند.

همسرم همسفرم . یک قسمت ۱۵ دقیقه ای -پخش: شنبه ۰۷ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰

این مستند روایتی از خانم فاطمه رجبی تنها راننده زن کامیون در ایران است. او به خاطر شغل همسرش که راننده کامیون سنگین است؛ و برای همراهی بیشتر با او و مهر و محبت زیادی که به او دارد؛ با سعی و تلاش بسیار موفق به گرفتن گواهینامه پایه یک می شود و به همراه همسر خود به شغل رانندگی ترانزیت روی می آورد. آنها هریک دارای یک کامیون مجزا هستند که رانندگی آن را برعهده دارند. علاوه بر این زندگی موفقی داشته و توانسته اند فرزندان خوبی هم تربیت کنند.

روستای سرخ . یک قسمت ۲۰ دقیقه ای -پخش: سه شنبه ۱۰/۰۱/۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰

این مستند روایت حضور و سفر یک استاد اسپانیایی به روستای زیبا و تاریخی ابیانه است. وی پس از بازدید از این شهر پیشنهاداتی را برای ارتقا و حفظ بافت قدیمی و سنتی روستا پیشنهاد می دهد.

هیجان . یک قسمت ۵۰ دقیقه ای -پخش: شنبه ۰۷ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۰

از تولیدات جدید شبکه مستند که به موضوع هیجان می پردازد. هیجان بخشی از زندگی و یکی از مشخصات بارز و ظاهر جوانان به حساب می آید. این مستند به انواع هیجان در دوره جوانی می پردازد. هیجان های مثبت و منفی و راه هایی که می تواند آن را در خدمت اهداف جوانان قرار بدهد و نگاهی علمی و اجتماعی به این موضوع دارد.

سرخدار . یک قسمت ۱۵ دقیقه ای -پخش: یکشنبه ۰۸ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰

این مستند از تولیدات جدید شبکه با موضوع یک نوع درخت خاص است که در مناطق محدودی از جمله ناحیه خزری جنگلهای هیرکانی ایران و در آمریکای شمالی وجود دارد. میزان پراکندگی بسیار کمی داشته و در آستانه زوال و نابودی است. غلامرضا امیری تصمیم گرفته که این درختان را از نابودی و انقراض نجات دهد. یکی از ویژگی های این درخت صمغی است که صرفاً مصرف صنعتی دارد.

مردی با جین آبی . یک قسمت ۷۰ دقیقه ای -پخش: یکشنبه ۰۸ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰

محمود خسروی وفا بیش از سی سال است که ریاست فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولان را برعهده دارد. یعنی توانسته با بیشتر دولت های پس از انقلاب کار کند. چند سالی هم عضو شورای شهر تهران بوده و همزمان سمت های دیگری هم داشته است. قبل از انقلاب در چندین رشته ورزشی فعالیت داشت اما انقلاب اسلامی و نیز وقوع جنگ تحمیلی مسیر زندگی این جوان محله «تیر دو قلو» را تغییر داد.

شاه جهان . یک قسمت ۴۵ دقیقه ای -پخش: جمعه ۲۸ /۱۲ /۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۰ و جمعه ۰۶ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۰

این مستند به نقش پرویز شاه جهان، تاجر پارسی، در قیام مشروطه خواهی ایران می پردازد. داستان از این قرار است که شاه جهان در دوران محمدعلی شاه که مجلس را به توپ می بندند و استبداد آغاز می شود، به تهیه تفنگ، فشنگ و پول نقد برای مشروطه خواهان می پردازد . از طرفی او یک حرکت بزرگ دیگر نیز در تاریخ معاصر ایران انجام داده و آن این است که تجارت خانه ای تحت عنوان تجارت خانه جهانیان راه اندازی می کند که این تجارت خانه ابتدای حرکت بانک ملی ایران بوده است. آن زمان بانک استقراض انگلیس و روس در ایران فعالیت داشتند که مبالغ هنگفتی به دربار پرداخت می‏کردند و امتیازاتی از آنها می گرفتند مثلا امتیاز تاسیس راه آهن در همان دوران شکل گرفت.

سپیدار . یک قسمت ۴۵ دقیقه ای – پخش: جمعه ۲۸ /۱۲ /۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۰

از تولیدات جدید شبکه مستند که زندگی یک مهندس مجتهد که پس از سالها اقامت در آمریکا به زادگاهش نیشابور برگشته است را به تصویر می کشد. این مهندس با چوب درختان، مسجدی زیبا و چوبی . می سازد. این مستند به بررسی یک فضای سبز ایجاد شده و همچنین استفاده از چوب تزئینی درختان در جهت ساخت عبادتگاه مذهبی و ایجاد یک منطقه توریستی و گردشگری می پردازد که در جهت خود برای مخاطب تاثیرگذار است.

تالاب سیرانگلی . یک قسمت ۳۵ دقیقه ای – پخش: دوشنبه ۰۲ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت : ۱۴:۰۰

مستند «تالاب سیرانگُلی» در قالب مجموعه «سینما حقیقت» به گروه دوستداران طبیعت سولدوز می پردازد که به خاطر احیای تالاب های دشت نقده از سوی سازمان ملل تقدیر شده اند. «دوستداران طبیعت سولدوز» یک گروه مردمی زیست محیطی در منطقه نقده استان آذربایجان غربی اند که به فعالیت مشغول هستند. آنها موفق شده اند با کمک سازمان ملل تالاب های دشت نقده را احیاء کرده و پروژه ای موفق در سطح داخلی و بین المللی رقم بزنند.

این تالاب هایی که خشک شده بود و زیبایی سابق را نداشت و خبری از فلامینگوها و پرندگان مهاجر در آنجا نبود؛ پس از همت اهالی نقده و پیگیری آنها به بیش از نیم قرن زیبایی اش همچنان ادامه می دهد.

راننده و روباه . یک قسمت ۶۰ دقیقه ای -پخش: شنبه ۰۷ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰

محمود کیانی فلاورجانی راننده کامیونی است که فیلم نیز می سازد. فیلم‌های او از هرجهت منحصر بفرد است زیرا معمولاً فیلم‌هایش با بازی گرفتن از حیوانات گوناگون پدید می‌آید. او بعد از چند سال دوری از فیلم‌سازی تصمیم می‌گیرد با کمک پزشک روانشناسش فیلمنامه‌ای بنویسد و ساخت آن را آغاز کند برای این منظور نیازمند پیداکردن حیواناتی است تا با آموزش و بازی گرفتن از انها کار ساخت فیلم را شروع کند.

زندگی در قلب دنا . یک قسمت ۵۰ دقیقه ای – پخش: یکشنبه ۰۱ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۵

رشته کوه زاگرس زیستگاه گونه های مختلف جانوری شامل پرندگان، خزندگان و … است . در این مستند سعی شده زندگی این گونه ها و شرایط زیست محیطی، تغذیه و تولید مثل آنها به تصویر کشیده شود. این مستند معرف حیات وحش دناست بیش از ?? گونه جانوری اعم از پرندگان، جوندگان، خزندگان و پستانداران زیستگاه بین المللی دنا را تصویر می کند. چهار فصل سال و ترتیب شکل گیری طبیعت دنا در این چهار فصل همچنین تغییراتی که با جا به جایی فصول در زندگی حیوانات این منطقه رخ می دهد، از ویژگی های خاص این مستند است .

ایران فوق العاده است . یک قسمت ۵۰ دقیقه ای -پخش: یکشنبه ۰۱/۰۱/۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۰

این مستند روایتگر زندگی زنی فرانسوی است که به همراه همسر رومانیایی تبار و دو فرزند کوچکشان به ایران می آید. مرد پیش از این در ایران زندگی کرده است و تجربیات جالبی از زندگی در ایران دارد . او به همراه خانواده اش به تمام نقاط ایران سفر می کند تا تجربه متفاوت گذشته اش را این بار به همراه خانواده اش تکرار کند. آن ها در ایران تجربه متفاوتی را از سر می‌گذرانند که سوژه این مستند است.

خوان نوروزی . ۶ قسمت ۳۰ دقیقه ای -پخش: از شنبه ۰۷ /۰۱ /۱۳۹۵ تا پنجشنبه ۱۲ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۰٫ مهمترین و اصلی ترین سنت نوروزی، گستردن خوان نوروزی یا همان گستردن سفره هفت سین نوروزی است. در گذشته اتاقی را جهت پهن کردن سفره آماده می کردند که اتاق فروردین نامیده می شد.

دیوارهای این اتاق را حتماً سفید می کردند و بر روی میزی گلدان گُل و کوزه ی آب و ظرفی آتش می گذاشتند. در این مستند به بررسی تاریخ گذار و نو به نو شدن این سنت کهن می پردازیم.

همین زخم هایی که نشمرده ایم. یک قسمت ۵۵ دقیقه ای- پخش: دوشنبه ۰۲ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۰ این مستند در مورد محیط زیست و آسیب هایی است که توسط انسان به طبیعت و مخصوصاً به جنگل ها و درختان بلوط منطقه لرستان وارد شده است.

هنر ایرانی . ۱۵ قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: از پنجشنبه ۲۷ /۱۲ /۱۳۹۴ تا پنجشنبه ۱۲ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰ در این مستند دختری فرانسوی به واسطه ایرانی بودن پدر خود به کشور ایران سفر می کند و با تمام هنرهای ایرانی با موضوعات مختلف آشنا می شود.

همسفر . ۱۲ قسمت ۱۵ دقیقه ای – پخش: از دوشنبه ۰۲ /۰۱ /۱۳۹۵ تا جمعه ۱۳ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۵ . این مجموعه هر هفته به معرفی جاذبه های توریستی، گردشگری، تفریحی، صن��یع دستی و ویژگی های یک شهر می پردازد. هر هفته برنامه به یک شهر اختصاص داده شده است. معرفی شهر، جاذبه های تاریخی، صنایع دستی، کشاورزی، غذاهای بومی، محلی و سنتی، روستاگردی، ویژگی های گردشگری، نقاط دیدنی معروف و ظرفیت های آن شهر از نقاط قوت این برنامه است.

هیرکان . یک قسمت ۵۵ دقیقه ای- پخش: جمعه ۰۶ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۰

این مستند درباره کوه البرز است و قصد دارد زیبایی های زندگی و تمدن خاص مردم این منطقه و دیار را به تصویر بکشد. هیرکان در متون و نقشه های باستانی، سرزمینی باستانی در ایران شامل ناحیه ی جنوبی و جنوب شرقی دریای خزر است که در اوایل دوره هخامنشیان جزء سرزمین ماد بود و بعدها جزء متصرفات هخامنشی گردید. از آن پس این ناحیه و تمدن خاص و ویژه آن به هیرکان معروف شد.

لیر؛ خانه سنگی .یک قسمت ۳۰ دقیقه ای -پخش: جمعه ۰۶ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰

مستند “لیر” اثری قوم شناسانه درباره طایفه ای از بختیاری های استان لرستان است. مستندی که کوچ فصلی این عشایر را دستمایه اصلی قرار داده و همدلی های یک معلم عشایری که دلسوزانه دانش آموزان این ایل را همراهی می‌کند و می کوشد شرایط بهتری برای تحصیل آنان فراهم آورد را عاملی برای جذابیت روایت قرار داده است. کوچ عشایر در طول تاریخ سینمای مستند ایران بارها مورد توجه مستند سازان داخلی و خارجی قرار گرفته است. “لیر” هم کوشیده نسخه ای تازه از آداب و رسوم و فرهنگ و شرایط زیستی این ایل را به تصویر می کشد. شخصیت معلم و رفتار مسئولانه و دلسوزانه اش در قبال شاگردان جذابیت کافی را برای تعقیب فیلم ایجاد می کند.

داستان تهران . یک قسمت ۵۰ دقیقه ای – پخش: جمعه ۰۶ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۰

این مستند می کوشد سیر تحولات تاریخی پایتخت ایران را با به تصویر کشیدن بخش هایی از جلوه های ایران اسلامی آن به مخاطب معرفی کند. در این مستند آمیزه ای از تنوع اجتماعی، فرهنگی و تاریخی زندگی در یکی از بزرگترین کلان شهرهای جهان با ویژگی های خاص خود از زبان کارشناسان برجسته و بر اساس مستندات موجود ارائه شود.

سکوت طولانی . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: پنجشنبه ۱۲ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰

مستند سکوت طولانی به کارگردانی زنده یاد ابراهیم اصغرزاده در شبکه مستند به نمایش در می‌آید. این مستند پرتره ای از یک مهاجر ایرانی ساکن فرانسه است که به تماشای مسابقه ایران و آمریکا می رود. مسابقات جام جهانی فرانسه سبب می شود تا بابک که سال ها دور از وطن خود زندگی می کرده به ریشه خود پی ببرد.

بیجار سری . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای -پخش: دوشنبه ۰۹ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰

این مستند به بیان مشکلات امروزی کشاورزان ساکن در مناطقی از شمال کشور از جمله روستاهای پیرهرات و خاله سرای ۵۷ و ۵۹ می پردازد. این مستند ساخته نادر شیخ الاسلامی است.

پدر بلوط . یک قسمت ۴۵ دقیقه ای -پخش: جمعه ۱۳ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۰

مستند پدر بلوط درباره کارهای بزرگوار افشار پدر بلوط لرستان است که با کاشت بلوط (به جای درختان سوزنی غیر بومی به خاک و گیاهان ایرانمان آسیب می زنند) از فرسایش خاک جلوگیری کرده و همچنین فرهنگ نگهداری از درختان را به فرزندان ایران در مدارس می آموزد.

من می خوام شاه بشم . یک قسمت ۷۰ دقیقه ای -پخش: شنبه ۲۹ /۱۲ /۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۰۰

در یکی از روستاهای ایران؛ عباس با تلاش و سختی خانه اش را به یک مرکز پذیرایی برای توریست‌های خارجی تبدیل کرده است. او با کمک همسر و فرزندانش کسب و کار موفقی در گردشگری دارد. عباس آدم بلند پروازی است که آرزو دارد یک ایل جدید با سلیقه خودش تأسیس کند و خان ایل باشد. به همین خاطر می‌خواهد با یک دختر عشایری دوباره ازدواج کند تا رؤیایش را عملی کند. اما همسر و خانواده‌اش مخالفان جدی او هستند.

دغدغه های یک زوج کهنسال . یک قسمت ۳۰ دقیقه ای – پخش: شنبه ۰۷ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰ این مستند روایتی از زندگی جذاب و خاطرات شنیدنی یک زوج کهنسالی است که حدود ۶۰ سال از زندگی مشترکشان می گذرد.

سیمای پنهان دنا . یک قسمت ۶۰ دقیقه ای -پخش: شنبه ۰۷ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۰

این مستند به معرفی ناشناخته های بلندترین قله رشته کوه زاگرس می پردازد. سیمای پنهان دنا به سراغ مکان هایی رفته که به راحتی دیده نمی شود. علاوه بر این تصاویری از غارهای این قله نیز برای شما به نمایش گذاشته شده است.

آب و جان . یک قسمت ۵۰ دقیقه ای -پخش: شنبه ۲۹ /۱۲ /۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۵

این مستند ضمن پرداخت به علل و عوامل تخریب زیستگاه های حیات وحش زاگرس، عمده ترین مشکلات حیات وحش این زیستگاه که دسترسی به آب در گرمای تابستان و دسترسی به علوفه در زمستان های سرد و پر برف است را نشان می دهد. این مستند مناطق گرم مانند شهرستان های کهگیلویه، گچساران، ممسنی، رستم و بهبهان و همچنین مناطق سرد و کوهستانی زاگرس از کردستان تا کناره های خلیج فارس را در بر می گیرد.

سفر به آمادای . یک قسمت ۶۰ دقیقه ای -پخش: دوشنبه ۰۲ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۰

آمادای، نخستین نام همدان است که در کتیبه پیلسر سوم پادشاه آشور، به محل تجمع و زندگی مادها به عنوان اولین قوم آریایی اشاره شده است. این فیلم در یک ساختار زمانی چهار فصلی و در یک بازه مکانی بیست هزار کیلومتر مربعی، بیش از ۳۰ گونه جانوری مختلف ایرانی را به تصویر می کشد. «سفر به آمادای» ضمن نمایش چرخه حیات طبیعی این سرزمین، اسرار شگفت انگیزی از زندگی موجودات مختلف در زمستان جانفرسا، تابستان سخت و خشک، پاییز هزار رنگ و بهار پر هیاهوی آن را بازگو می کند.

خارپوستان خلیج فارس . یک قسمت ۴۶ دقیقه ای – پخش: پنجشنبه ۱۲ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۰ این مستند به معرفی گونه های مختلف جانداران و مخصوصاً سخت تنان و خارپوستان خلیج فارس در قالب مستندی موضوعی و علم محور بپردازد. تصاویر این مستند در اعماق به وسیله دوربین های ویدئویی ضد آب فیلمبرداری شده است .

در پناه بلوط . یک قسمت ۵۵ دقیقه ای -پخش: پنجشنبه ۰۵ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۰

مستند «در پناه بلوط» فیلمی درباره سنجاب‌های ایرانی است، فیلمی که عرصه‌های جدیدی در فیلمسازی حیات وحش ایران گشوده است. این مستند به بخش مسابقه هفتمین جشنواره سینما حقیقت راه یافت. این فیلم مستند به بررسی و شیوه زندگی سنجاب ایرانی در جنگل‌های بلوط استان ایلام و همچنین خطرهایی که از سوی انسانها از جمله شکار و از بین بردن محیط زندگی و در معرض انقراض قرار دادن سنجاب‌هاست، می‌پردازد.

ایران؛ ویژه برنامه نوروز . دو قسمت ۳۰ دقیقه ای -پخش: جمعه ۰۶ /۰۱ /۱۳۹۵ و جمعه ۱۳ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۰ این مجموعه تلفیقی است از مستندهای کوتاه گزارشی با مضامین فرهنگی، گردشگری که توسط مستند سازان جوان در شهرهای مختلف ایران تولید می شود. هر قسمت تلفیقی از چند مستند کوتاه در خصوص مکان های دیدنی، جاذبه های گردشگری، هتل ها، مکان های اقامتی، صنایع دستی، بازی های محلی، موسیقی های بومی و غذاهای محلی ایران است.

شکار .هفت قسمت ۶۰ دقیقه ای -پخش: شنبه و یکشنبه ۲۹ /۱۲ /۱۳۹۴ و ۰۱ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۰ از دوشنبه ۰۲ /۰۱ /۱۳۹۵ تا جمعه ۰۶ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۰ . این مجموعه در مورد شکارچیان حرفه ای در عالم وحش می باشد؛ و چگونگی شکار هر یک از این شکارچیان قدرتمند به تصویر کشیده شده است.

در جستجوی آزادی . یک قسمت ۹۰ دقیقه ای – پخش: شنبه ۲۹ /۱۲ /۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۰

در این مستند به بررسی میل و اشتهای سیری ناپذیر انسان برای رسیدن به اوج لذت رهایی و توانایی رها شدن از ناتوانی در ورزش هایی همانند اسکی، موتور سواری، اسکی روی آب، موج سواری و سایر ورزش ها می پردازد.

دریچه؛ ناخوانده . یک قسمت ۶۰ دقیقه ای- پخش: پنجشنبه ۰۵ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۰

این مستند ما را به آلمان حدود ۷ دهه پس از جنگ رفتن و شاهد نفوذ و قدرت ایالات متحده هنوز بر آلمان خواهیم بود.

دریچه؛ دانه های تلخ . یک قسمت ۶۰ دقیقه ای – پخش: پنجشنبه ۱۲ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۰

این مستند روایت تلخ صنعتی شدن جوامع بشری است. بیشترین تعداد کشاورزان در جهان را کشور هندوستان دارد؛ در هند با ورود شرکت های چند ملیتی و بزرگ اصلاح بذر و دانه های کشاورزی بذرهای اصلاح شده ای صرفاً در دسترس مردم قرار دارند و وجود دارد که هم قیمت گزافی داشته و هم هر ساله باید خریداری شوند. هزینه های جانبی دیگری نیز به کشاورزان تحمیل می شود از جمله کود خاص ؛ که همین باعث شده بیشتر کشاورزان متضرر شوند و از عهده پرداخت وام بر نیایند و در آخر مستأصل یا خودکشی می کنند و یا همه چیزشان که زمین است را باید از دست بدهند. با توجه به وضع موجود این کشور با یک بحران انسانی روبرو است که در تاریخ بشر بی سابقه است.

استارت .۱۴ قسمت ۳۵ تا ۹۰ دقیقه ای – پخش : از پنجشنبه ۲۷ /۱۲ /۱۳۹۴ تا جمعه ۰۶ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۵ . پخش : از شنبه ۰۷ /۰۱ /۱۳۹۵ تا پنجشنبه ۱۳ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۰ .مجموعه جدید استارت که در آن سه مجری این برنامه تمام اتومبیل‌های تولید شده در جهان را رانده و تست کرده‌اند. حالت‌های متنوع تست اتومبیل‌ها، تنوع مکان‌ها و خلاصه همه لحظات این مستند دیدنی است. «استارت» به معرفی آخرین مدل‌های ماشین می‌پردازد و مجری برنامه در پیست مخصوص، خیابان‌های شهر و یا بیابان (یا هر جای متناسب با ماشین) آن را تست می‌کند و توضیحات کاملی می‌دهد.

قلمرو میمون ها .یک قسمت ۹۰ دقیقه ای – پخش: یکشنبه ۰۱ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

قلمرو میمون ها مستندی از طبیعت آمریکا محصول سال ۲۰۱۵ است. این مستند، در مورد گروهی از میمون ها است که در خرابه هایی باستانی در جنگل های پولو نارووا در سریلانکا زندگی می کنند. در جنوب آسیا، میمونی به نام مایا و پسرش کیپ به حفظ بقا در قلعه راک در تلاشند. خانواده مایا دارای شخصیت های متنوعی هستند و مایا آرزو دارد پسرش از رتبه خانوادگی بالایی برخوردار باشد. مایا با استفاده از هوش ذاتی و ابتکار و خلاقیت خود، رهبری اعضای گروه را به دست می‌گیرد و گروه را به محلی جدید راهنمایی می کند و گروه را به جایی بکر در میان موجوداتی جدید و محیطی نا آشنا هدایت کند.

به من گوش بده مارلون .یک قسمت ۹۰ دقیقه ای – پخش: دوشنبه ۰۲ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

مستندی است که با استفاده از صدها ساعت صدای«مارلون براندو» به بازخوانی زندگی این هنرپیشه بین المللی می پردازد.

تنهایی های رونالدو .یک قسمت ۹۰ دقیقه ای -پخش: سه شنبه ۰۳ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

کریستین رونالدو بازیکن مشهور و معروف باشگاه رئال مادرید اسپانیاست. این مستند ورزشی برای اولین بار شما را به پشت درهای بسته ی زندگی او می برد، یک فوتبالیست حرفه ای که هم اکنون در تیم رئال مادرید توپ می زند. در این مستند با زندگی او به عنوان یک دوست، یک پدر و یک همسر بیشتر آشنا خواهید شد.

یک کار خوب .یک قسمت ۶۰ دقیقه ای -پخش: شنبه ۰۷ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

این مستند به بررسی زندگی یک آتش نشان خلاق و از جان گذشته می پردازد. وی که در پی یک آتش سوزی با ابتکار عمل به موفقیت های بزرگی دست می یابد.

نگاه سکوت .یک قسمت ۹۰ دقیقه ای-پخش: چهارشنبه ۰۴ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

این مستند در مورد خانواده ای است که نسل کشی در اندونزی را تجربه کرده اند. آنها با کسانی که یکی از برادرهایشان را کشته اند، مواجه می شوند.

ویرونگا .یک قسمت ۹۰ دقیقه ای -پخش: پنجشنبه ۰۵ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

یک گروه افراد نترس و پر دل و جرأت به دنبال حفظ آخرین بازماندگان نسل گوریل های کوهی دنیا هستند. در میانه جنگ داخلی کنگو، آنها در پی حفظ منابع طبیعی این کشورند.

مِرو . یک قسمت ۹۰ دقیقه ای- پخش: جمعه ۰۶ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

مرو تولید سال ۲۰۱۵ و مستندی است که اولین صعود از “باله کوسه را” در مسیر قله‌ای هیمالیا در هند را نشان می دهد. این مستند به کارگردانی زن و شوهر کوهنوردی به نام جیمی چانه و الیزابت چای ساخته شده و جایزه ویژه تماشاگران مستند ایالات متحده در جشنواره فیلم ساندنس ۲۰۱۵ را به دست آورد.

کوچ . ۲ قسمت ۶۰ دقیقه ای -پخش: شنبه و یکشنبه ۰۷ /۰۱ /۱۳۹۵ و ۰۸ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۰ . در این مستند یکی از بزرگترین و شگفت انگیزترین حوادث طبیعی جهان هستی به تصویر کشیده می‌شود. ذوب کوه های یخی قطبی، مهاجرت بزرگ ماهی های قزل آلا، کوچ عظیم حیوانات دشت وسیع آفریقا، مهاجرت عظیم ماهی های ساردین، سیل عظیم در صحرای آفریقای جنوبی و ضیافت عظیم وال ها در اقیانوس آرام، آنچه هست که در این مجموعه شاهد آن هستید.

داستان حیات . ۵ قسمت ۵۰ دقیقه ای -پخش: از دوشنبه ۰۹/۰۱/۱۳۹۵ تا جمعه ۱۳/۰۱/۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۰ . در این مستند ۶ قسمتی که در ژانر حیات وحش تولید شده است، دیوید اتنبرو ما را با زندگی تک تک حیوانات دنیا آشنا می کند؛ داستانی از بزرگترین ماجراهای حیات موجودات زمین. این مجموعه به ما نشان می دهد که حیوان ها چطور چالش هایی که برایشان ایجاد می شود را با تلاش خود پشت سر می گذارند تا بتوانند به زندگی ادامه دهند…

در اعماق یخ ها . یک قسمت ۵۰ دقیقه ای-پخش: یکشنبه ۰۸ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۰

یک روستا در قطب شمال وجود دارد که تغذیه اهالی آن در فصل زمستان صدف هایی است که از حفره هایی تا عمق ۹ متر تهیه می شوند، اما گرم شدن بیش از حد باعث ناپایداری جو شده است که باعث خطرناکتر شدن این کار است.

راز پایداری . یک قسمت ۹۰ دقیقه ای- پخش: دوشنبه ۰۹ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

سفر تکان دهنده و با این حال جالب و خنده دار یک دوستدار محیط زیست است که به دنبال راه‌حل‌های واقعی برای حل مشکلات پیچیده‌ محیط زیست و رسیدن به مسیر ثبات و پایداری است.

قلمرو سحر آمیز . یک قسمت ۹۰ دقیقه ای-پخش: سه شنبه ۱۰ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

یک فیلم مستند در رابطه با طبیعت است که در آن شما به همراه تیم تولید کننده وارد سفری خارق العاده به قلمرو طبیعت خواهید شد تا متوجه شوید که طبیعت غریب تر، جادویی تر و اسرار آمیزترین چیزی است که شما در زندگی خود خواهید دید. این فیلم مستند با جنگل های محسور کننده شروع می شود و تا اعماق دنیای زیرین زمین خواهد رفت، شما شاهد گیاهان ماوراء طبیعه ای خواهید بود که هر شخصی در طول زندگی شانس دیدن آنها را نخواهد داشت و در ادامه وارد اقیانوس شگفت انگیزی خواهید شد. پس از آن به تماشای کوه های آسمانی خواهید نشست و از آنجا به تند آب ها سفر خواهید کرد و سرانجام به تماشای جشن جادوی طبیعت خواهید پرداخت که بزرگترین گردهمایی حیوانات وحشی بر روی زمین است.

غار کن . یک قسمت ۴۵ دقیقه ای-پخش: چهارشنبه ۱۱ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

این مستند روایتی است از تلاش و کوشش خستگی ناپذیر Ra Paulette است. وی یکی از غارهای نیومکزیکوی شمالی را با هنر خود به یک مکان خاص و دیدنی تبدیل کرده مراحل و سیر فعالیت های او در گفتگو و همراهی با وی و از زبان نزدیکانش در این مستند به تصویر درآمده است.

انسان . یک قسمت ۱۲۰ دقیقه ای-پخش: پنجشنبه ۱۲ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

این مستند شامل مجموعه ای داستان هایی از چهره و ماهیت دنیای ماست که به ما می‌فهماند معنای واقعی انسان بود یعنی چه. داستان هایی سرشار از عشق و شادی و همچنین تنفر و خشونت. مستند “بشریت”(انسان) به ما اجازه می دهد کمی به جهان اطرافمان بنگریم و درباره انسان بودنمان کمی تأمل کنیم.

نمک زمین . یک قسمت ۹۰ دقیقه ای-پخش: یکشنبه ۰۸ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

این مستند پرتره ای از زندگی و کار«سباستیانو سالگادو» عکاس است که چهل سال تمام زندگی جوامع محروم را در گوشه های پنهان جهان به تصویر کشیده است.

کلیسای ساینتولوژی، زندان عقاید . یک قسمت ۱۲۰ دقیقه ای-پخش: جمعه ۱۳ /۰۱ /۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۰ . این مستند نگاهی عمیق به فعالیت های درونی کلیسای سانتولوژی (علم گرایی) دارد. کلیسای ساینتولوژی فرقه ای است که در چند دهه فعالیت خود هزاران انسان بیگناه را گرفتار کرده است .

ادامه دارد…

منبع: فارس

Share the post "جزئیات همه برنامه‌های تلویزیون در نوروز ۹۵ (بخش دوم)"

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • LinkedIn
  • E-mail

Related posts:

  1. جزئیات همه برنامه‌های تلویزیون در نوروز ۹۵ (بخش سوم)
  2. جزئیات همه برنامه‌های تلویزیون در نوروز ۹۵ (بخش اول)
  3. جزئیات سریال های تلویزیون در نوروز ۹۵/ تکلیف «کلاه قرمزی» مشخص نیست
  4. جدول زمان پخش برنامه های تلویزیون ویژه عید نوروز ۹۰
Tweet جزئیات همه برنامه‌های تلویزیون در نوروز ۹۵ (بخش دوم) - تصویر 1
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه