جاذبه های گردشگری اقلید, گردشگری شهرستان اقلید, دیدنی های شهر اقلید, مناطق دیدنی اقلید : ازتفرجگاههای طبیعی وکوهستانی اقلیداست که درفاصله 80 کیلومتری جنوب شهرقرار گرفته است

جاذبه های گردشگری اقلید, جاذبه های گردشگری شهرستان اقلید, شهرستان اقلید, گردشگری شهرستان اقلید, چشمه محمد رسول الله, تنگ براق اقلید, دیدنی های اقلید, شهر اقلید, شهر امام زمان, دریاچه کافتر اقلید, رودخانه شادکام, رودخانه کر, چشمه بالنگان اقلید, کوه سفید اقلید, دانشگاه آزاد اقلید

جاذبه های گردشگری شهر اقلید

چشمه محمد رسول الله

این چشمه درجنوب غربی شهر اقلید ودرفاصله 5 کیلومتری آن قراردارد .این چشمه که اززیر یک تپه سنگی وخاکی می جوشد پس از ورود به یک حوضچه از طریق نهری کوچک باغهای اطراف را آبیاری می کند .نام قدیمی این چشمه رودخانه شکاب بوده که طی 100 سال گذشته به چشمه محمد رسول الله(ص) مشهورشده است .

-2-تنگ براق:

ازتفرجگاههای طبیعی وکوهستانی اقلیداست که درفاصله 80 کیلومتری جنوب شهرقرار گرفته است این منطقه دارای پوشش گیاهی فراوان ودره سبز وخرم درپایه رشته کوه لیله مند واقع شده است .دراین تنگ کتیبه ای به خط پهلوی ساسانی وجود دارد .

چشمه محمد رسول الله

-3-دریاچه کافتر (شادکام):

این دریاچه بامساحتی درحدود 48 کیلومترمربع یکی ازدریاچه های آب شیرین استان فارس است که درجنوب شرقی شهرستان اقلید واقع شده است واززیستگاه های بسیار ارزشمند پرندگان مهاجرمحسوب می شود.

-4-رودخانه شادکام:

این رودخانه که در گذشته به نام رودخانه سا ریاتن مشهوربود ازچشمه ای به همین نام درارتفاعات کوه آلما لیجه سرچشمه می گیرد وپس از آبیاری دشت نمدان به دریاچه کافتر می ریزد .

5-رودخانه کر:

رودی که ازکوههای سیدمحمدوپالانگری درشهرستان اقلید سرچشمه می گیرد وپس از پیوستن آب تعدادی از چشمه های این شهرستان به آن بانام رودخانه کر ازناحیه تنگ براق به شهرستان مرودشت وارد می شود

-6-چشمه بالنگان:

چشمه حاجی آباد (بالنگان)باجلوه های بسیارزیبا وتفرجگاهی درمنطقه ای به وسعت سه کیلومتر درمحدوده شهرستان اقلیدقرار دارد.

چشمه محمد رسول الله

-7-چشمه قدمگاه (قدمگاه علی ابن موسی الرضه علیه السلام):

این چشمه درنزدیکی دهستان سده درشهرستان اقلید ودرمحلی باپوشش گیاهی مناسب ومحوطه ای سرسبز ودرختکاری شده قراردارد.موقعیت این چشمه برای ایجاد تاسیسات پذیرایی بین راهی بسیارمناسب است .درحال حاضر چشمه فوق پس ازانباشت دریک حوضچه بخشی از زمین های اطراف راآبیاری می کند.

-8- چشمه جوتو

این چشمه درمجاورت جاده آسپاس شهرستان اقلید دردامنه ارتفاعات کوه حسینی قرارگرفته ومنطقه ای مناسب برای تاسیس پارک جنگلی وایجادگردشگاه است .

-9-کوه سفید ( قله بِل)

این کوه مطابق جهت عمومی زاگرس ازشمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است و3943 متر ارتفاع بلندترین نقطه شهرستان اقلید است که درشمال شرقی استان قراردارد.

 -10روستای دزد کر

درحدفاصل میان کاکان قراردارد که ازچشم انداز طبیعی زیبا برخوردار است .این محل درطول سال مورد بازدید گردشگران قرارمی گیرد.این روستا درفاصله 10 کیلومتری تنگ براق قرار دارد فراوانی آب های سطحی کیفیت مناسب پوشش گیاهی درختان جنگلی وآب هوای مطبوع کوهستانی ازویژگی های ارزشمندی است که این منطقه رادرشمار یکی ازجاذبه های طبیعی استان قرارداده است

-11-روستای آسپاس

تاریخچه آسپاس به زمان هخامنشیان بر میگردد. آن زمان که دشت آسپاس مرکز پرورش و چراگاه اسبان جنگی سپاهیان هخامنشی بوده است. وجود سرچشمه ها و چشمه ساران بسیار در این روستا حکایت از رونق زندگی از ما قبل تاریخ میدهد. بزرگان و ریش سفیدان محلی معنی کلمه آسپاس را دره شیران، نام شاهزاده ایرانی و نام قلعه‌ای‌ قدیمی می‌دانند که در بین راه شاهی قرار داشته و دهستان آسپاس از نظر تقسیمات کشوری در بخش سده و شهرستان اقلید واقع شده است.
منطقه آسپاس در آب و هوای کوهستانی با زمستانی سرد و طولانی و تابستانی معتدل و ملایم در شرق زاگرس قرارگرفته است. وجود پوشش گیاهی مناسب یکی از ویژگی‌های گردشگری منطقه است، به‌طوری که علاوه‌بر اراضی وسیع کشاورزی درختان جنگلی و گیاهان مختلف دارویی منطقه را دربرگرفته است.
کوه آب سیاه، کوه سفید و کوه بکان مهم‌ترین کوه‌ها و رودخانه سفید، رودخانه گاوکدار، رودخانه شادکام و دریاچه کافتر مهم‌ترین منابع آبی موجود در منطقه را تشکیل می‌دهد.

14-موانع زیربنایی در توسعه گردشگری در شهرستان اقلید عبارتند از:

1.تأسیسات اقامتی:

یکی از این موانع زیربنایی امکانات اقامتی می باشد، در اینجا بایستی دید، گردشگران از چه امکاناتی بیشتر استقبال می کنند. به دلیل اینکه بسیاری از گردشگران که برای مدت کمی به شهرهای دیگر مسافرت می کنند تمایل به اقامت در هتل ندارند، نیاز به فضاهایی امن در سطح شهر برای اقامت آنان یا تأسیسات اقامتی در محل جاذبه های طبیعی در دامن کوهستان ها یا در کنار باغ ها می باشد.

2.راهها:

با توجه به این که اکثر نقاط دیدنی شهرستان اقلید در روستاهای اطراف می باشند، این اماکن از راههای مناسبی برخوردار نیستند.

3. نبود تسهیلات در محل های گردشگری:

همین طور امکانات لازم برای استراحت گردشگران یا تسهیلات خاص در محل های گردشگری در نظر گرفته نشده است. از طرفی، شهرستان اقلید منطقه ای کوهستانی بوده و بر همین اساس می توان به این موضوع به عنوان فرصت نگاه کرد. کوههای اطراف خصوصاً کوه سفید و قله بل که یکی از کوههای معروف استان وکشور می باشد، با برنامه ریزی مناسب برای توسعه امکانات کوهنوردی و همین طور ساخت رستوران در نزدیکی آن می توان آن را به یکی از مناطق مهم گردشگری استان تبدیل کرد.

علاوه بر اینها عوامل دیگری نیز مانع عمده توسعه این صنعت به حساب می آیند:

4. نبود راهنماهایی برای هدایت گردشگران و ضعف تبلیغات:

در سطح شهر به هنگام فصول گردشگری تدابیری برای هدایت گردشگران اندیشیده نشده و حتی اسم یا تصویری از جاذبه های طبیعی شهرستان در تابلو یا پوستری در سطح شهر دیده نمی شود. تبلیغات برای مطلع ساختن مسافرین از جاذبه ها بسیار کم و حتی در مواردی صورت نمی گیرد.

5. عدم سرمایه گذاری کافی برای گردشگری:

در شهرستان اقلید برای حفظ و بازسازی آثار تاریخی و همین طور جاذبه های طبیعی سرمایه گذاری کافی صورت نمی گیرد، که این خود مانعی برای توسعه گردشگری می باشد.

6. نبود مراکز خرید :

معمولاً افراد مسافر تمایل به خرید صنایع دستی و سوغاتی های مربوط به همان شهر، یا کالاهایی که از مزیتی نسبت به شهرهای دیگر در آن مکان برخوردارند - مانند پایین بودن قیمت، بالا بودن کیفیت و ... - دارند که در شهرستان اقلید مکان خاصی برای این هدف در نظر گرفته نشده است.

شهرستان اقلید ازشهرستان های شمالی استان فارس می باشد.این منطقه یکی از مناطق کوهستانی وسرسبز فارس است ودارای آب هوای سرد وزمستانی است .ارتفاعاتی برفگیر دارد که موجب میشود مناظر زیبای برفی آن تقریبا تا اوایل فصل بهار درآن مشاهده شود .کوه های بلند درطول مسیرجاده ای زیبا پدید می آورند وجود دشت های بسیار وسیع وحاصلخیز مانند آسپاس وپکان در فصل بهار چشم اندازی روح نوازرابرای هرگردشگر تصویر می کنند . درفصل تابستان درکنار هوای خنک ومطبوع حضورعشایر بررونق تفریحی آن می افزاید .

نتیجه گیری و پیشنهادات

امروزه توسعه گردشگری در تمامی عرصه ها، چه در سطح ملی و منطقه ای و چه در سطح بین المللی مورد توجه برنامه ریزان دولتی و شرکت های خصوصی قرار گرفته است. آگاهی جوامع از این واقعیت که گردشگری می تواند منبع درآمدی قابل ملاحظه ای باشد، باعث شده که گردشگری مفهومی بسیار گسترده ای در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پیدا کند. نظر به این که شهرستان اقلید از پتانسیل گردشگری بالایی برخوردار است، مستعد زمینه سازی برای جذب گردشگران بیشتری نسبت به وضع موجود می باشد، بر اساس مشاهدات بیشتر مشکلات شهرستان اقلید در بخش زیربنایی و مسایل مربوط به کمبود وسایل حمل و نقل مسافری، مراکز خرید، تأسیسات اقامتی و امکانات آب و برق و بهداشت (تسهیلات) در ناحیه های گردشگری می باشد. بنابراین از نظر محقق پیشنهادات زیر می تواند در توسعه گردشگری شهرستان اقلیدمفید واقع شود:

- ساخت راههای منتهی به مناطق باستانی و جاذبه های گردشگری

- استفاده از تبلیغات و بازاریابی برای آشنا ساختن افراد دیگر مناطق با شهرستان و جاذبه های آن

- ایجاد و احداث مجتمع های گردشگری در کنار باغ ها و جاذبه های طبیعی

- توسعه گردشگری کوهستان به عنوان یکی از قابلیت های شهرستان

- حفظ، نگهداری و بازسازی جاذبه های گردشگری

- راه اندازی بانک اطلاعاتی گردشگری برای راهنمایی گردشگران

- برپایی جشن ها و جشنواره های مختلف در فصول سال بخصوص فصول گردشگری و تعطیلات

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه