اگر به زودی شاهد برگزاری مراسم عروسی و نظایر آن در تالار وحدت باشیم، نباید بابت چنین اتفاقی تعجب کرد و شاید ضروری باشد، پیش از نابودی این تالار، با آن یک عکس یادگاری بگیریم!. تالار وحدت تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران ، تالار رودکی نام داشت . مجموعه تالار رودکی در اصل شامل دو تالار می شد. بعد از انقلاب ۵۷ تالار بزرگ تر رابه تالار وحدت و تالار کوچک تر را به تالار رودکی تغییر نام دادند و پس از انقلاب اسلامی در این تالار بیشتر کنسرتهای موسیقی و نمایشهای تئاتر اجرا شده است. اما مدتی است شاهد اتفاق ...

اگر به زودی شاهد برگزاری مراسم عروسی و نظایر آن در تالار وحدت باشیم، نباید بابت چنین اتفاقی تعجب کرد و شاید ضروری باشد، پیش از نابودی این تالار، با آن یک عکس یادگاری بگیریم!

تالار وحدت تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران ، تالار رودکی نام داشت . مجموعه تالار رودکی در اصل شامل دو تالار می شد. بعد از انقلاب ۵۷ تالار بزرگ تر رابه تالار وحدت و تالار کوچک تر را به تالار رودکی تغییر نام دادند و پس از انقلاب اسلامی در این تالار بیشتر کنسرتهای موسیقی و نمایشهای تئاتر اجرا شده است.

اما مدتی است شاهد اتفاقات عجیب و غریب در تالار وحدت هستیم.

چند روز پیش بود که رونمایی محصولات تازه یک شرکت خودروسازی جنجال آفرین شد و اعتراضات گسترده هنرمندان و اهالی هنر را در پی داشت. اما این بار تالار وحدت بعد از نمایشگاه ماشین تبدیل به تالار غذاخوری شد!

.

-وحدت.jpg

 

مسولان پس از اعتراض دامنه دار اهالی هنر به رونمایی ماشین در صحن تالار وحدت، با برگزاری این مراسم نشان دادند که اساسا توجهی به خواسته های اهالی هنر ندارند و رسما همه جیز را برای فروش گذاشته اند. این روزها نه تنها چاره ای برای بازسازی تالار وحدت اندیشه نمی شود که با بهره برداری های ناصحیح و با کارکشی های بیش از حد از مجموعه فرسوده تالار وحدت، رفته رفته این مکان را به مخروبه تبدیل می شود. با این رویکرد صرف تجاری به تالار پنجاه ساله وحدت، رفته رفته باید شاهد نابودی مهمترین سالن موسیقی کشور باشیم. رویکرد اقتصادی که حتی به لابی و محوطه اطراف تالار هم رحم نمی کند.

.

-وحدت (1).jpg

 

تاسیس کافه ها در اطراف محوطه تالار وحدت و برگزاری نمایشگاه های فروش ساز در لابی تالار نمونه هایی دیگری از رزومه درخشان مسولان این مجموعه است. اجاره سالن به یک شرکت خودروساز نیز آخرین شاهکار مدیریت جدید بنیاد رودکی است.

گذشته از قدمت تاریخی تالار وحدت تهران به دلیل اینکه مرکز فرهنگی کشور محسوب می شود دارای شان و جایگاه ویژه ای است و جایگاه بالای این مکان به برنامه یا مراسمی که در آن اجرا می شود؛ شانیت می دهد.

.

-وحدت (2).jpg

 

تالار وحدت قدیمی ترین و مجهزترین تالار هنری کشور است. این تالار به عنوان یکی از مراکزی شناخته می شود که به دلیل موقعیت مناسب منطقه ای و مکانی که در مرکز شهر قرار می گیرد، برای گروه های هنری، مکانی مناسب به حساب می آید.

نوع برخورد مسولان با تالار وحدت یک هشدار جدی را به اهالی هنر و رسانه می دهد، همه ما باید بترسیم که از گنجینه موسیقی کشور که روزگاری محل آمد و شد بزرگان هنر این سرزمین بوده، ویرانه ای بر جای بماند که نمونه بارز آن تالار شرقی کنار تالار وحدت است.

تصاویر مربوط به همایش صنعت چاپ است که روز گذشته در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه