بقعه پیغمبریه در حاشیه خیابان پیغمبریه و ضلع جنوب غربی باغ چهل ستون شهر قزوین قرار دارد و مشهور است که چهار تن از پیامبران بنی‌اسرائیل به نام‌های «سلام»، «سلوم»، «سهولی»

قعه پیغمبریه در حاشیه خیابان پیغمبریه و ضلع جنوب غربی باغ چهل ستون شهر قزوین قرار دارد و مشهور است که چهار تن از پیامبران بنی‌اسرائیل به نام‌های «سلام»، «سلوم»، «سهولی» و «القیا»، در آنجا مدفونند و به همین جهت این مکان را «چهار انبیاء» می‌نامند. علاوه بر چهار پیامبر نام برده، مزار امامزاده صالح بن حسن (ع) نیز در این مکان قرار دارد.بقعه پیغمبریه،شهر قزوین،بنی‌اسرائیل
بقعه پیغمبریه،شهر قزوین،بنی‌اسرائیل

بنای بقعه آجری است و شامل ایوان ستوندار با دو جفت ستون چوبی و ازاره سنگی و دیواره‌های گچبری شده است. در پشت ایوان ابتدا فضای پیش ورودی و سپس فضای مربع شکل حرم قرار دارد. اِزاره داخل حرم از کاشی‌های برجسته دوران صفویه است و در گلویی حرم، سوره جمعه به خط نسخ زیبای «شیخ علی سکاکی شالی»، کتیبه شده است. 

بقعه پیغمبریه،شهر قزوین،بنی‌اسرائیل

ایوان مشرف به حیاط امامزاده در قسمت جنوبی حرم می‌باشد که از دو طرف به کفش‌داری متصل است و از کف حیاط بالاتر است. در سمت شرقی حیاط، حسینیه بزرگی است که از زیر آن به وسیله دالانی به حیاط کوچک‌تری می‌رسد.

http://seeiran.ir

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه