نمی‌دانم آیا من در این مملکت مرده‌ام که کسی برای پخش ترانه‌ام در یک سریال رضایت مرا نخواسته است؟ اگر این طور است، سنگ قبرم را نشانم دهند تا فاتحه‌ای بر آن بخوانم.

اندیشه فولادوند ضمن اعتراض شدید به استفاده بدون اجازه از ترانه‌اش در سریال «معراجی‌ها» گفت: نمی‌دانم آیا من در این مملکت مرده‌ام که کسی برای پخش ترانه‌ام در یک سریال رضایت مرا نخواسته است؟ اگر این طور است، سنگ قبرم را نشانم دهند تا فاتحه‌ای بر آن بخوانم.

این بازیگر و ترانه سرا بیان کرد: چند ماهی است که مشغول فیلمبرداری در فیلمی هستم و به دلیل فشار کار، از رسانه‌ها و حتی از زندگی روزمره خودم دور شده‌ام تا اینکه متوجه شدم ترانه‌ای که برای فیلم «طهران تهران» در سال ۸۷ سروده بودم و کارن همایون‌فر آهنگسازی آن را انجام داد و با صدای رضا یزدانی پخش شد، در بخشی از سریال «معراجی‌ها» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی از تلویزیون ایران پخش شده است.

او با اشاره به اینکه «وقتی اخبار رسانه‌ها را دیدم با این عنوان روبرو شدم که اندیشه فولادوند مهمان «معراجی‌ها» شد»،گفت: من این ترانه را برای فیلمی به کارگردانی داریوش مهرجویی و مهدی کرم‌پور و تهیه کنندگی محمد علی حسین نژاد سروده بودم و نمی‌دانم به چه اجازه‌ای آن را برای یک فیلم دیگر استفاده کرده اند.

اعتراض اندیشه فولادوند به سرقت اثرش در معراجی ها
فولادوند با بیان اینکه بحثی درباره مسائل حقوقی این ماجرا ندارد و تاکیدش بر وجه معنوی اتفاق است، اظهار کرد: سوال من این است که آیا یک کارگردان وقتی می‌خواهد برای فیلم خود از یک آهنگ یا شعری استفاده کند نباید به این فکر کند که صاحب آن اثر رضایت دارد یا خیر؟ اصلا چه اشتراکی میان من با این فیلمساز نسبت به جنگ و مقوله وطن پرستی وجود دارد؟

وی با بیان اینکه چرا باید از اثر او در فیلمی استفاده شود که منافات تمام قد با دیدگاه‌هایش دارد، ادامه داد: با خود فکر می‌کنم و قتی زنده هستم چنین اتفاقاتی می‌افتد، به همین دلیل نگران پس از مرگم هستم که آن موقع اشعار من به نفع کدام تفکر و اندیشه مصادره خواهد شد.

فولادوند در پایان با خواندن این بیت از حافظ «جان رفت در می و حافظ به عشق سوخت/ عیسی دمی کجاست که احیای ما کند»گفت: اتفاقات مشابهی کمابیش پیش از این هم رخ داده است، اما اینجا دیگر نمی‌توانم سکوت کنم و از اینکه چطور جهان بینی یک شاعر که به دلیل براساس جهان بینی فیلم دیگر، اثری را سروده به سرقت می رود، ناراحت هستم.

منبع: پرشین وی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه